Zima na wyspie, CYPR

W pewne grudniowe popołudnie wylądowaliśmy w niepełnym składzie rodzinnym na Cyprze. Małej wyspie na styku kontynentów Europy i Azji. O tej porze roku w naszym kraju trudno o słońce i temperaturę powyżej zera, a tu przywitała nas wymarzona letnia aura. Bezchmurne niebo, słońce i 23 stopnie na plusie!
Czego można chcieć więcej… Hmmm dobrego jedzenia! A i tę zachciankę nie trudno tu spełnić. Bary i restauracje otwarte są poza sezonem głównie w większych miasteczkach, w których zimą bywają głównie lokalesi i przebywający na wakacjach emeryci, ale za to serwują doskonałą grecką kuchnię.

Zaraz po wylądowaniu udałam się do wypożyczalni samochodów, w której zarezerwowany mieliśmy samochód. Po ponad godzinnej przeprawie przez papierki i dokumenty, zmiany kierowcy, kart płatniczych  i ubezpieczeń dostałam samochód… z kierownicą po prawej stronie. Pafos. W czasach rzymskich i hellenistycznych to portowe miasto było stolicą Cypru, dziś jest oblegane przez tłumy zagranicznych emerytów. Ale hotele otwierają się tu już w marcu, obieramy więc Pafos za naszą bazę wypadową w góry Troodos, na dziki półwysep Akamas i w inne zakątki zachodniej części wyspy.

Od czego zacząć poznawanie Cypru? Od jakiegoś obiektu związanego z Afrodytą. Wyspa była głównym ośrodkiem kultu greckiej bogini miłości, a także miejscem jej narodzin. Z Pafos wyjeżdżamy na wschód „starą” drogą biegnącą równolegle do autostrady w kierunku Limassol. Z pobliskiej wioski Geroskipou na przedmieściach Pafos wyruszały przed wiekami pielgrzymki do Palaipafos, gdzie znajdowało się jedno z najważniejszych w starożytnym świecie sanktuariów Afrodyty. Tam właśnie się udajemy. W Geroskipou mijamy jeszcze Agia Paraskevi, pięciokopułową cerkiew z IX w., do której pielgrzymują osoby mające problemy ze wzrokiem. Poprawiam okulary, by się lepiej przyjrzeć pięknej budowli uznanej za najlepszy przykład bizantyńskiej architektury

 

 

 

 

POLECANE:
Apartment 401 Camelia Court

cyprus01cyprus03cyprus04cyprus05cyprus06cyprus16cyprus27cyprus26cyprus23cyprus22cyprus17cyprus20cyprus18cyprus19cypr10cyprus21cyprus13cyprus14cyprus12cyprus24cyprus25cyprus10cyprus09cyprus08cyprus02cypr22cypr21

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s